Naše vánoce 2010

Nechte na sebe ve fotogalerii dýchnout atmosféru Vánoc 2010 v Domově LILA a podívejte se na zářící oči našich dětí a na radost, kterou mají i z těch nejmenších dárků a také z českých vánočních zvyků a obyčejů.

Vánoční besídka

Druhou vánoční besídku jsme si užili 23.12. Mlsání cukroví, zpívání koled a hlavně radost z rozdávání dárků nebrala konce. Naše děti mají štědrý celý prosinec.

Stromek od Rádia Jih

Velikou radost nám udělali naši přátelé z Rádia Jih, protože hned 22.12. přivezli za náš ukradený stromek náhradu, krásný vánoční stromek i se svíčkami. Tentokrát jsme si jej ponechali v uzavřeném atriu, abychom nedali další příležitost zlodějům.

„Jižanský Ježíšek“

Dne 21.12. přivezl Jižanský Ježíšek dárky, které nám dobří lidé nakoupili v rámci akce Jižanský vánoční strom splněných přání v Hypermarketu Albert v Hodoníně. Dárky jsou úžasné děkujeme mnohokrát pořadatelům - Rádiu Jih a všem, kteří zakoupením dárku našim dětem udělali velikou radost.

Smutná událost – ukradený stromek

V noci ze 17. na 18.12. uřízl a ukradl neznámý zloděj ozdobený vánoční stromek z naší zahrady. Je to paradox, že v době, kdy doslova z celé republiky posílají dobří lidé dárky k vánocům našim dětem, někdo nás připraví o vánoční stromek. Zloděj ze stromku zanechal jen torzo, uřízl jej a odnesl včetně žárovek a celého osvětlovacího zařízení. Zarážející je drzost zloděje. Stromek rostl poměrně blízko budovy, prostor je otevřený, dobře přehledný i z okolí a ke krádeži muselo dojít kolem 22 hodiny. Stromek jsme koupili a zasadili před pěti lety. Dva roky jsme jej nechali zakořenit a zpevnit. Na vánoce jej zdobíme teprve třetím rokem. Jednalo se o vzácný druh jehličnanu, nejedovatý, s měkkými jehličkami, který odpovídal požadavkům na osázení zahrad dětských zařízení. Škoda je tedy velká. Vůbec nechápeme, jak někdo u takto získaného stromku může slavit požehnané vánoce.

Daruj hračku s Českým Rozhlasem

Dne 17.12.2010 jsme si po Galakoncertu v KD Ostrov v Havlíčkově Brodě převzali dárky z akce „Daruj hračku s Českým Rozhlasem“. Jako v minulých letech i letos vánoční sbírku pořádalo sdružení Tango – One World. Děti si užily slavnostní atmosféru i kulturní program Galakoncertu. Za krásné a hodnotné dary děkujeme organizátorům a všem obětavým dárcům, kteří se do akce zapojili.

Adventní koncert v Nížkovicích

Dne 16.12. odpoledne jsme byli pozváni na koncert do kostela v Nížkovicích. Naši kamarádi ze Základní a Mateřské školy připravili krásný kulturní program pro rodiče, příbuzné a známé. Po koncertu jsme si ještě užili ve škole vánoční jarmark s pohoštěním. Dobrovolné vstupné z koncertu věnovali Nížkovice našemu domovu. Mnohokrát našim kamarádům a všem z Nížkovic děkujeme.

Vánoční dílny

Tvořivý duch, koledy a sváteční výzdoba panovala při vánočních dílnách dne 16.12. Děti ve skupinkách tvořily svícny, pomeranč zdobený kandovaným ovocem, perníčky. I těžce postižené děti, které tvořit nemohou byly s námi, užily si vánoční atmosféru v relaxačních vacích s aromaterapií. A že to bylo skvělé se přesvědčíte ve fotogalerii.

Vánoční besídka

Slavnostní hudba, výzdoba, vonící cukroví a dárky uvítaly děti na první vánoční besídce. Zpívali jsme koledy mlsali připravené dobroty, těšili se z dárků. Tety přichystaly krásný zážitek dětem i všem pozvaným.

Předvánoční radovánky s kamarády v Nížkovicích

V pátek 10.12. jsme jeli na návštěvu za našimi kamarády do ZŠ a MŠ Nížkovice. Napřed jsme si pohráli, zazpívali a potom společně tvořili a pekli perníčky. Moc jsme si to užili. O tom se můžete přesvědčit ve fotogalerii.

Vánoční trhy v Brně

V úterý 7.12. jsme vyrazili na velký výlet do Brna, užít si vánočních trhů. Počasí nám, ale vůbec nepřálo, tak jsme si vánoční atmosféru užili alespoň v galerii Vaňkovka. Tuto atmosféru si můžete přiblížit ve fotogalerii.

Svatý Mikuláš

Svatý Mikuláš s čertíky a anděly nás navštívil už v pátek 3.12. Přinesl spoustu sladkostí a dárků. Pšt, je to tajné, byli to naši kamarádi ze Základní školy v Otnicích. Jak to děti prožívaly se můžete podívat ve fotogalerii.

Integrační akce – Podzimní tvoření

Přírodniny, které děti nasbíraly na vycházkách, využily při podzimním tvoření v MŠ a ZŠ Nížkovice. Dne 26.10. se v jednotlivých dílničkách pilně pracovalo – někteří zdobili dýně, jiní vytvářeli krásné podzimní listy. Školáci vařili dýňový kompot, který po práci všichni ochutnali. Na závěr jsme si společně zazpívali a zatančili a v dobré náladě se rozloučili. Na to co jsme dělali se můžete podívat ve fotogalerii.

Dopoledne plné písniček

V sobotu 16.10. nám přijeli hrát a zpívat muzikanti „Trio Majer“. Děti tancovaly, zpívaly i pomáhaly hrát na hudební nástroje. Veselé písničky z pohádek všechny rozdováděly. „Trio Majer“ nás navštívilo už potřetí. Moc děkujeme hodným a milým muzikantům za čas a energii, kterou nám nezištně věnují. Jak jsme se bavili se můžete podívat ve fotogalerii.

Dobrodružná večerní cesta za bubákem

Velkým zážitkem byla pro děti dne 11.10. večerní akce ve spolupráci se ŠD v Dambořicích. Aby našly bubáka, musely překonat několik překážek ve formě plnění úkolů na stanovištích. Něco děti zvládly samy, s těžšími úkoly jim pomohli kamarádi ze školní družiny. Vyvrcholením celé trasy bylo objevení balónků s bubáky, sladkého pokladu a prohlídka svítících strašáků před školou. Na vše se můžete podívat ve fotogalerii.

Návštěva chovné stanice papoušků

Dne 30.9. jsme měli krásný výlet. Díky vstřícnosti rodiny Škrhákových z Bošovic jsme navštívili jejich chovnou stanici papoušků. Paní Škrháková nás provedla a poutavě nám povyprávěla o životě papoušků. Děti zažily spoustu legrace, jak papoušci opakovali jednotlivá slova a na památku si odvezly pestrobarevná peříčka. Vše uvidíte ve fotogalerii.

S úsměvem do školy

A opět začala škola … nejenom výukou ve třídách, ale i tradiční akci „S úsměvem do školy“. Dne 14.9. naše děti jely s paní učitelkami vlakem do Brna. Děti měly radost už ze samotné cesty. Na Moravském náměstí je zaujala prezentace Policie ČR, pobavil je také Železný Zekon, divadelní představení i veselé písničky.

Ozdravný pobyt Radějov

V srpnu jsme se opět zúčastnili táborového pobytu v Rekreačním středisku Radějov společně s vyškovským Paprskem. Moc se nám v Radějově líbilo, užili jsme si procházek i táborového dění. Na to co jsme dělali se můžete podívat ve fotogalerii.

Léto v Lile

Tak takhle si užíváme léta a sluníčka u nás doma v Lile - koupání, procházky, zvířátka a něco dobrého na zub. Podívejte se ve fotogalerii.

Ozdravný pobyt Nedvědice

Tak jako každoročně i letos jsme v červnu navštívili Nedvědici, krásnou vesničku pod Perštejnem. Pobyt byl zaměřen na hipoterapii a canisterapii, zbylo však i dostatek času na výlety a vycházky. Dětem se jízda na koni líbila a užili si i pejsků Alexi a Kelly. V hotelu Myslivna, kde jsme byli ubytovaní byli všichni velice milí a vstřícní. Jak jsme se měli se můžete podívat ve fotogalerii.

Keramické dílny v ZŠ Dambořice

Dne 15.6. jeli naši školáci do Základní školy v Dambořicích, kde si vyzkoušeli práci s keramickou hlínou. Kromě zážitků s kamarády z Dambořic si přivezli i krásné výrobky.

Velký výlet do Moravského Krasu

Dne 8.6. přijel velký autobus, který naložil nejen nás, ale i naše kamarády ze Střední integrované školy v Rousínově. Společně jsme se vypravili do Sloupu v Moravském Krasu. Navštívili jsme poutní kostel, prošli se přírodou, nakoukli do jeskyně a pohráli si na dětském hřišti, kde jsme měli i občerstvení. Celá akce byla financována z daru, který nám na tyto červnové výlety již několik let poskytuje sponzor. Děti byly velice spokojené, což můžete vidět ve fotogalerii.

Den dětí

Dne 1.6. proběhla v LILA domově oslava Dne dětí. Pro nepřízeň počasí se hry a soutěže přemístily do tělocvičny. I tak jsme si užili spoustu legrace a nechybělo i něco dobrého pro mlsné jazýčky, což můžete vidět ve fotogalerii.

Plavecký výcvik

V rámci integračních aktivit jsme absolvovali pět lekcí plaveckého výcviku s MŠ a ZŠ Nížkovice v Aquaparku ve Vyškově. Děti načerpaly nové zkušenosti a dovednosti. Přínosem bylo i utužení kamarádství s dětmi z Nížkovic. Jak se to dětem líbílo se můžete přesvědčit ve fotogalerii.

Škola v přírodě

Od 17.5. do 21.5. byli naši školáci na Vysočině v Moravci ve škole v přírodě. Prožili hezké chvilky se staršími kamarády z kmenové školy Ibsenova v Brně. Fotoreportáž najdete ve fotogalerii.

Velký výlet do lesa

Dne 13.5. jsme vyjeli do Lovčiček do lesa. Proběhli jsme se, poznávali jarní kytky a došlo i na piknik uprostřed přírody.

Ozdravný pobyt Karlov

Krásné i když chladné jarní dny od 3. do 7.5. jsme trávili na ozdravném pobytu v Karlově v Jeseníkách. Dětem i nám se pobyt velice líbil, což můžete vidět ve fotogalerii.

Den otevřených dveří

Den otevřených dveří. Dne 28.4.byl v našem domově tradiční Den otevřených dveří. Od 9 do 17 hodin se mohli zájemci seznámit s tím, co děláme a jak se máme. Bylo krásné jarní počasí, návštěvníků bylo hodně a pochvalné zápisy v návštěvní knize nás zahřály u srdce. Krásné poděkování poslali návštěvníci ze ZŠ Šaratice - jejich příspěvek si můžete prohlédnout zde.
 

Ozdravný pobyt Karlovice

Od 21.3. do 26.3.2010 jsme byli s dětmi na ozdravném pobytu v Karlovicích, které leží v údolí řeky Opavy, obklopeny krásnými kopci a lesy. Užili jsme si jarních procházek a sluníčka. V penzionu UKV se o nás dobře starali, pochvala patří panu správci i kuchařkám. Dětem i nám se pobyt velice líbil, což můžete vidět ve fotogalerii.

Den otevřených dveří Elpis v Brně

Dne 24.3. jsme navštívili speciální školské zařízení Elpis v Brně. Speciální škola internátní poskytuje denní a týdenní pobyt dětem s postižením. Ocenili jsme propracované školské metodiky zejména při práci s dětmi s autismem. Celková atmosféra zařízení je úžasná. Škoda jen, že takovému zařízení nemůžeme předávat naše starší děti. Elpis nemá nepřetržitý provoz.

Den otevřených dveří v DC Šumperk

Dne 17.3. jsme byli pozvaní na Den otevřených dveří Dětského centra „Pavučinka“ v Šumperku. Původně Kojenecký ústav a dětský domov pro děti do tří let získal statut Dětského centra. Naší návštěvou jsme se mohli přesvědčit, že se tu děti mají opravdu dobře. Pracovníci dělají vše pro to, aby se děti co nejdříve dostali zpět do rodiny, zaškolují maminky, které mají s péčí problém, pracují s biologickou rodinou a pokud to nejde předávají děti do adoptivních rodin.

Malí muzikanti

V úterý 23.2. jsme jeli na návštěvu do Základní školy v Nížkovicích. Nejprve jsme si společně zahráli a zazpívali, pak jsme dokonce hudební nástroje vyráběli. Na závěr nám naši kamarádi zahráli divadlo. Více uvidíte ve fotogalerii.

Karneval

Dne 16.2. jsme jeli za našimi kamarády do školy v Dambořicích. Nebyl to ledajaký výlet, jeli jsme na karneval. Užili jsme si spoustu her a tancování. A víte co bylo mottem „Zimní olympiáda“. Podívat se můžete ve fotogalerii.

Divadlo z Těšan

V úterý 12.1. nám přijeli zahrát pohádku „O dvanácti měsíčkách“ žáci ze ZŠ z Těšan. Po pohádce jsme si ještě zazpívali a zatancovali. A nejen to, děti nám předali i dárek od spolužáků ze školy. Děkujeme moc všem žákům a učitelům ze ZŠ v Těšanech. Už teď se těšíme na nějakou další společnou akci. Podívejte se ve fotogalerii.

Vánoční koncert

Tak jako každý rok letos již po osmnácté jsme v neděli 10.1.2010 pořádali vánoční koncert v místním kostele. Zahrát a zazpívat přijeli žáci Základní umělecké školy se zaměřením na církevní hudbu z Brna a sbory z Brna Starého Lískovce a ze Střelic u Brna. Koncert byl krásný. Škoda jen, že nám nepřálo počasí a vzhledem ke kalamitě přišlo letos málo posluchačů.

PODĚKOVÁNÍ

DĚKUJEME VŠEM DÁRCŮM, KTEŘÍ NA NÁS V PŘEDVÁNOČNÍM ČASE MYSLELI A OBDAROVALI NAŠE DĚTI. VELICE SI VÁŽÍME LIDSKOSTI A LASKAVOSTI, KTEROU NÁM SVÝM DAREM POJEVILI.